Jaki projekt domu indywidualny czy z katalogu?

Obok wątpliwości jaki dom budować: parterowy czy piętrowy, drugą niemal na równi trudną decyzją jest to czy skorzystać z projektu katalogowego czy jednak stworzonego indywidualnie? Które projekty są tańsze? I co to oznacza w rzeczywistości?

Podczas starania się o pozwolenie na budowę domu, do wniosku o wydanie takiego dokumentu należy dołączyć projekt budowlany. Portali oferujących projekty domów jest niezliczona ilość, a ich marketing przykuwa wzrok coraz to ciekawszymi hasłami. Opatrzone atrakcyjnym zdjęciem, opisem i „promocyjną ceną”. Przyjrzyjmy się im z bliska zanim ocenimy, czy to co oferują rzeczywiście jest ciekawą propozycją nie tylko ze względu na samą aranżację ale także dla naszej kieszeni.

W rzeczywistości gotowy projekt wyceniany jest na kilka tysięcy złotych mniej niż projekt na zamówienie (oczywiście wszystko zależy od wielu czynników) jednak biorąc pod uwagę całkowity koszt budowy może się okazać, że różnica jest naprawdę mała lub nawet pozorna. Dzieje się tak choćby dlatego, że projekt katalogowy musi otrzymać akceptację u miejscowego architekta. Bowiem przed wydaniem decyzji o pozwoleniu na budowę właściwy organ sprawdza, czy projekt ten został przygotowany przez osobę, która ma wymagane uprawnienia budowlane w specjalności architektonicznej do projektowania bez ograniczeń. Tego rodzaju uprawnienia uzyskuje wyłącznie osoba posiadająca wyższe wykształcenie architektoniczne oraz praktykę zawodową. Pamiętajmy, że katalogowy projekt bez adaptacji nie jest projektem gotowym do złożenia wniosku o pozwolenie na budowę. O czym niestety sprzedawcy często nie wspominają.

Prawo budowlane określa, że projekt katalogowy należy uzupełnić każdorazowo o projekt zagospodarowania działki, który musi zostać wykonany na indywidualne zamówienie. Najtańszą opcją realizacji inwestycji budowlanej jest zamówienie gotowego domu wybranego z katalogu firmy budowlanej. Usługa ta obejmuje pełnego cyklu inwestycyjnego, w tym koszty projektu oraz dokonanie formalności związanych z zatwierdzeniem projektu i uzyskaniem pozwolenia na budowę.

Projekt z katalogu nie uwzględnia warunków danej lokalizacji jak klimat, rodzaj gruntu, położenie działki. Dlatego przy o wiele wyższych kosztach całej budowy, nie warto wyłącznie z powodu niższych (o kilka tysięcy złotych) decydować się na tego typu projekt. Bywa, że nie ma możliwości skorzystania z projektu gotowego, ponieważ warunki terenowe istniejące na działce wymuszają rozwiązania indywidualne, np gdy działka jest narożna, ma skomplikowany kształt lub niecodzienny przekrój poprzeczny.

Propozycja gotowych projektów jest bardzo szeroka – lecz pozornie. Tak naprawdę projekty te są powtarzalne (najczęściej dwie kolumny z frontu tzw. zabudowa dworkowa) i utrwalają podobne schematy rozkładu pomieszczeń, a ich aranżacja daje wrażenie kolejnej kopii. Niczym nie zaskoczy nas wizyta w domu u przeciętnego Polaka. Dlatego należy uświadomić sobie, że dom to dla większości jedyna taka inwestycja w życiu, zazwyczaj kosztowna i służąca na lata. Jeśli mamy pełną wizję swojego przyszłego domu, lepiej zdecydować się na projekt indywidualny, który spełni wszystkie nasze oczekiwania. Wówczas określamy architektowi, jak ma wyglądać bryła budynku i elewacja, jaki ma być plan domu oraz ile ma mieć pomieszczeń. Tym, którzy mają mało sprecyzowane wymagania co do przyszłego domu łatwiej jest wybrać projekt z gotowego katalogu.

Oczywiście – domy z katalogu nie są niczym złym. I mimo, że ilość ich jest ogromna – trudne może być znalezienie czegoś dopasowanego do naszych oczekiwań. Ale to możliwe. Ważne jest trafić na pracownię, która tworzy projekty gotowe o jakości wyższej niż opracowania indywidualne i zweryfikowanej przez rynek. Zatrudnienie dobrego architekta, który poprowadzi proces projektowy od koncepcji do projektu wykonawczego jest rozwiązaniem najlepszym i najrozsądniejszym.

Niezależnie czy decydujemy się na projekt gotowy czy też indywidualny należy się dobrze przygotować do rozmowy z architektem. Uwzględnić potrzeby domowników, własny budżet, czas jaki możemy poświęcić na postawienie domu. Pomyślmy o tym, z czego możemy zrezygnować, a czego nie dopuszczamy. Z reguły ci, dla których najważniejszy jest komfort – wybiorą projekt indywidualny, zaś tym którym zależy na czasie – gotowy dom z katalogu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *