Festung Ślęza – nowoczesny projekt domu

Wieś Ślęza pod Wrocławiem, tradycyjne budynki, strefa ochrony konserwatorskiej. Jak pogodzić restrykcyjne wymogi z planistyczną wizją architekta? Jak stworzyć nowoczesny projekt domu, który wyglądem będzie nawiązywał do tradycyjnych sąsiednich zabudowań? Fastung Ślęza – dom, który chowa w sobie wszystkie z tych założeń.

powierzchnia: 330 m2
projekt: 2008
realizacja: 2010-2012
NAGRODA W MIEDZYNARODOWYM KONKURSIE
20+10+X WORLD ARCHITECTURE COMMUNITY 2013 (14 EDYCJA)

Autorami budynku są architekci: Kuba Woźniczka, Rafał Specylak i Marek Woźniczka z pracowni KameleonLab. Szczególną uwagę przywiązali do kształtu bryły, jej ustawienia i proporcji.  Ponieważ sąsiadujące stare, poniemieckie budynki  kształtem przypominają długie,  stodoły bez wystających okapów i zbędnych zdobień, ustawione prostopadle do drogi – starali się zachować te załozenia przy tym projekcie. Podobnie jak kolorystyka elewacji  – w odcieniach szarości.

Wymagania planistyczne pogodzone w mistrzowski sposób z wymogami klienta:dom z dachem stromym, ochrona konserwatorska, surowa forma, duży garaż, ukryty dom w głębi działki.
Ważną rolę odgrywa forma dachu – tzw. kalenica (najwyższa część dachu), która jest ustawiona po przekątnej rzutu. Dzięki temu, pokój na piętrze jest lepiej doświetlony.
Miejsce dla dzieci znajduje się na południowym wschodzie i rozciąga się na zielony taras znajdujący się nad garażem. Obszar ten dzięki temu został poszerzony podobnie jak sypialnia i strefa dzienna, które wychodzą na ogród i stronę zachodnią.

Dom zdaje sie być twierdzą , daje poczucie bezpieczeństwa, a tym samym spełnia wymagania klienta, wykorzystano naturalny kształt terenu oraz zastosowano betonowe ściany oporowe, które oddzieliły parter domu i taras od ulicy. Budynek „cofnięto” wgłąb ogrodu co ukryło go przed wzrokiem niepowołanych osób.

   

Źródło: http://www.kameleonlab.com/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *