Jak dobrać kolory do wnętrza?

Jaki kolor do salonu, kuchni czy łazienki? Kolorystyka wnętrz jest jednym z najistotniejszych elementów ich aranżacji. Od tego w jakim otoczeniu przebywamy często zależy nasz nastrój.

Zanim zaczniesz zmiany

Zanim zdecydujesz się na kolory do wnętrza swojego mieszkania  pomyśl chwilę: czy ten różowo-łososiowy odcień, który tak bardzo podoba Ci się u sąsiadki naprawdę będzie pasował do Twojego charakteru, stanu ducha czy osobowości. Ściana to nie sukienka – nie zmieniamy jej codziennie, dlatego spróbuj sobie wyobrazić z jakim kolorem będzie Ci „do twarzy” na co dzień. Świat kolorów jest swoisty i niesamowicie wpływa na nasze emocje. Od kolorystyki we wnętrzu pomieszczenia, w którym przebywamy  w dużej mierze zależy, czy pomieszczenie będzie nas przytłaczać, napełniać energią, spokojem. Kolor może wywołać rozdrażnienie, niepokój ale także ukojenie, zrelaksowanie, wzruszyć czy nawet rozbudzić namiętność!

Co zatem zrobić, aby w najistotniejszym dla nas miejscu było nam dobrze? Przyjrzeć się kolorom.

Podział kolorów

Najistotniejszym założeń jest podział na barwy ciepłe i zimne, jasne i ciemne.
Ciepłe kolory ścian pomniejszają optycznie wnętrze, przestronny salon zyska dzięki nim przytulność, w małym pokoju mogą wywołać odwrotny skutek.
Zimne kolory sprawiają wrażenie większego wnętrza.
Ciemne mogą je zacieśnić.
Jasne kolory do wnętrza to szansa na powiększenie wnętrza i dodania mu lekkości.

…Siadasz przy stole, wyjmujesz farby
I kolorowe otwierasz okno…

Aby dobrać właściwą barwę do pomieszczeń w jakich przebywamy warto przyjrzeć się naturze i znaleźć w niej inspirację.

Brązy i beże

to naturalne kolory ziemi, siana, drewna, dają poczucie ciepła i solidności ale też stabilności i dostojności. To kolory uniwersalne, pastelowe ich odcienie mogą być stosowane w większości wnętrz. Brąz jest najbardziej odpowiedni do gabinetów, natomiast nie nadaje się do sypialni ani pokoju dziecięcego.

Zielone odcienie

mogą mieć bardziej ciepły lub chłodny charakter, w zależności od nasycenia żółci czy błękitu.

Chłodne odcienie wpływają kojąco i relaksują, nadając się doskonale do łazienek, pomieszczeń edukacyjnych i gabinetów lekarskich, ciepłe są pasują do pokojów dziennych.

Niebieski

od błękitu przez szafir aż do granatu wpływa uspokajająco lecz jednocześnie wywołuje odczucia chłodu. Warto pamiętać, że niebieski kolor pozwala optycznie powiększyć przestrzeń, doskonale sprawdza się w sypialni, natomiast nie wskazany jest w pomieszczeniach gdzie spożywa się posiłki.

 

Żółte barwy słońca

w pomieszczeniach, wywołują bardzo pozytywne reakcje. Przywołują radość, optymizm, ożywienie, doskonale sprzyjają odpoczynkowi. Doskonale nadają się do jadalni i pokoju dziecięcego.

Czewień

pobudza aktywność fizyczną, dominuje ale też zmniejsza optycznie pomieszczenie. Może być zastosowany w przedpokojach i miejscach gdzie uprawia się sport. W salonach może wywoływać niekorzystne reakcje męczącego pobudzenia lub rozkojarzenia.

Od bieli po szarości

to najbezpieczniesze tło do tworzenia aranżacji kolorystycznych we wnętrzu.

Biel -przyjmuje delikatny odcień pod wpływem światła, nabierając charakteru od kolorów które z nią sąsiadują.

Pomieszczenia pomalowane na biało wydają się optycznie większe, biel budzi skojarzenia z porządkiem, równowagą, świeżością. Warto jednak pamiętać, że sterylnie czysta biel położona na ścianie i zbyt blade dodatki (meble, dywan czy zasłony) sprawią wrażenie sali operacyjnej.

Odcienie szarości wydobywają we wnętrzu przedmioty o mocniejszych barwach – warto je wykorzystać gdy chcemy uwydatnić kolor zasłon czy poduszek. Szary, mimo swego charakteru nie musi być nudny niemniej jednak nie jest zalecany do pomieszczeń dla dzieci.

Czerń

jej elementy we wnętrzu pozwalają podkreślić intensywność barwy z nią sąsiadującej. Ciekawe czarno-białe rozwiązania są wskazane w łazienkach, kuchni (konieczne jest wprowadzenie ciepłego koloru)  oraz pokojów urządzonych minimalistycznie.

 O tym warto pamiętać

Decydując się na kolory do wnętrza naszego mieszkania należy również pamiętać, że jest ono podzielone na pokoje i traktować, jako integralną przestrzeń. Dobrze jest mieć na uwadze, by kolory mogły łączyć poszczególne pomieszczenia w jedną harmonijną całość. Tu przykład z sukienką doskonale wpisuje się w realia: bo wszelki dodatki do niej dobieramy skrupulatnie (również pod kątem ich barwy).

Warto posiłkować się zestawieniami kolorystycznymi, oferowanymi przez producentów farb. Korzystając z wirtualnych wzorników kolorów, po wybraniu danego kolory program podpowiada gamę odcieni do niego pasujących.

Eksperymenty kolorystyczne we wnętrzu naszego mieszkania pozwalają na wprowadzenie nowych nastrojów, wpływające na nasze codzienne przyzwyczajenia. Warto jest zatem pomyśleć jaki mamy cel .

Więc chodź pomaluj mi życie,
Niech świat mój się zarumieni,
Niech mi zalśni w pełnym słońcu,
Kolorami całej ziemi…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *